Şehit Osman Avcı Mahallesi, Şht. Mehmet Çavuş Sk. No:13, Etimesgut/Ankara (0312) 260 25 25
MOR EKMEK

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Mor Ekmek Diyoruz

Mor Ekmek Hakkında Mutlu Günler Fırınında Basının Bizimle Yaptığı Röportajlar Derleme

A Haber, Star Tv ve Trt Haber Bizzat Mutlu Günler Fırınına Gelerek Mor Ekmeği Haber Yapmıştır. Ayrıca katıldığımız Uluslararası 3. Ekmek Festivalinde DHA ile mor ekmek hakkında röportaj yapılmıştır.  Hepsine şükranlarımızı Arz ediyoruz. Çok kıymetli olan bu ekmeği tanıtmak adına elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Şimdiden bu ekmeği düzenli tüketen müşterilerimizden sağlıkları ile ilgili güzel haberler almaya başladık. Bir çok ile bugüne kadar bu ekmeği göndermeyi başardık. Hedefimiz her sofraya bu ekmekle girebilmek. Özelikle sağlıklı nesiller yetiştirebilmek adına çocukların hatta bebeklerin bu ekmeği tüketmesini çok önemsiyoruz.MOR EKMEK MEDYA

HABER DETAYLARINI İZLE>>>>>>

Mor Ekmek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mor Ekmek hakkında bir çok yerde yanıltıcı bilgiler tarifler olduğunu gördük. Bu kadar kıymetli bir ekmeğin değersizleştirildiğini gördük. Bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için bu sayfayı hazırladık. Türkiye de bu işe ilk omuz verenlerden biri olarak bize gelen soruları bu sayfada cevaplamaya çalıştık. Bu ekmek geleceğin ekmeğidir. İnsanlar sağlıklı beslenerek bir çok hastalıktan korunur ve kurtulurlar. Ekmek beslenmenin temel taşıdır ve bu yüzden beslenmede çok önemli bir role sahiptir. Bu sayfa sürekli güncel tutulacaktır. Gelen sorularla daha da genişletilecektir.

Eğer yediğiniz mor ekmeğin tadını beğenmediyseniz tükettiğiniz ekmeğin sahte olduğundan emin olabilirsiniz. Çünkü gerçeğinin tadı kesinlikle sizi rahatsız etmez. Bu ekmeğin gerçeğini bir kez yerseniz ve yine rengine bir kez aşina olursanız artık sahtesinden çok rahat ayırt edebilirsiniz. Ayrıca ekmeğinizi limon ile mutlaka test edin. 

Mor Ekmeği Nasıl Sipariş Verebilirsiniz?

Whatsapp Sipariş Hattımız (+90553 693 57 10)

İnstagram>>> ve Facebook>>> hesabımız ve

N11 MorEkmekAnkara>>> mağazamız üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Kargo olarak gönderim sağlıyoruz. Kargonuzu minimum  2 kg ve 8 adet  olarak hazırlıyoruz. Ödeme havale yada Eft olarak hesabımıza gönderildikten sonra siparişiniz kargoya teslim ediliyor. Kargo ücretsiz olup  ödeme 50 TL  olarak yapılacaktır. 

Mor Ekmek Siparişleriniz Özenle Hazırlanarak Bir Çok İlimize 1 Gün İçerisinde Teslim Edilmektedir.

“Mor ekmeğin içeriği moleküler saflaştırma sistemleri ile ülkemizde yetişen kırmızı/mor sebze-meyvelerden elde edilir.”

Mor Ürünler Artık Konya’da

Tüm Türkiye’de mor ürünlerin üretim çalışmaları devam ediyor. Konya için yapılan görüşmeler neticesinde mor ürünlerin üretimi Mutlu Günler Fırını koordinesinde güvenli ellere teslim edilmiştir. Konya için bizi temsilen çalışmaları Mustafa Kemal Koçlar takip etmektedir. İrtibat: 0 533 737 67 32

Mor Ekmek Nedir?

Mor ekmek fonksiyonel bir gıda ve şimdiye kadar üretilen en sağlıklı ekmektir. Bu Ekmeği herkes tüketebilir. Bu ekmeği yerken normal ekmek tadı alırsınız böylece sürekli tüketiminde hiç bir zorlanma yaşamazsınız. Tadı değişmez çünkü içeriğini oluşturan MORMİKS karışımı yüksek teknoloji sayesinde bu engeli ortadan kaldırmıştır. Bu ekmek mucize bir ürün değildir. Tamamen bilimsel bir çalışmanın ürünüdür. Tamamen doğaldır. Katkı maddesi içermediğinden raf ömrü normal ekmekle aynıdır. Hedefimiz bu ekmekle her sofraya girebilmektir. Çünkü günlük ve sürekli tüketiminde insan vücuduna inanılmaz faydaları vardır.

mor ekmek

Mor Ekmek Sağlığa Faydalı Bileşenler İçerir

Fonksiyonel gıdalar geleceğimizi değiştirebilecek ve şekillendirebilecek gıdalardır. Ben fonksiyonel gıdaları hap aşılara benzetirim. Aşılar nasıl ki birçok hastalığı yeryüzünden silip attı, fonksiyonel gıdalar da toplumu kasıp kavuran hastalıkların kökünü kazıyabilir.” (Can Kayacılar)      

Mor Ekmeğin Tarifi Ve Mor Ekmeğin Yapımı

Mor Ekmeğin İnternet üzerinden  verilen tariflerin hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır. Örneğin; 90 gram ekşi maya, 200 gram beyaz un, 50 gram sarı sert buğday unu 115 gram tam buğday unu, 280 gram mor havuç suyu ve 7 gram tuz bu ekmeğin tarifi olarak verilmiştir. Amaç başta da söylediğimiz gibi mor renkli bir ekmek üretmek veya tüketmek değildir. Kaldı ki bu şekilde yapılan bir ekmek bahsettiğimiz faydaların hiç birini sağlamaz. Mor ekmek çağımızın çok ciddi ve yaygın hastalıklarıyla savaşır. Bunu da içerdiği karışım sayesinde sağlar. Bu karışımın ismi yukarıda da bahsettiğimiz mormikstir. Bu ekmekten tam anlamıyla fayda görmek için içerikte kullanılacak karışım doğru oranda kullanılmalıdır. Çünkü eksik kullanıldığında sonuç elde edilmesi çok zordur. Yukarıda izleyebileceğiniz videolarda özellikle bu noktaya vurgu yapılmıştır. Bu ekmeğin  gerçek tarifi ve bizdeki uygulaması ; %65 tam buğday  unu %35 beyaz un ve en önemlisi % 8 oranında mormiks karışımıdır.

MOR EKMEK

Mor ekmek Kanserle Savaşan antioksidanlar içerir.

Düzenli mor ekmek tüketiminde, antosiyaninlerin ekmeğin sindirimini %20 azalttığı için çok tüketimi söz konusu değildir. Yaptığımız çalışmalarda mor ekmek tüketenler zaman içerisinde ekmek tüketimlerini azalttılar.” (Can Kayacılar)

Mor Ekmeğin Faydaları Nelerdir?

Bu ekmeğin glisemik indeksi diğer ekmeklere oranla %20 düşüktür. Böylece daha fazla tokluk hissi verir. Özellikle diyet yapanların bu ekmeği tüketmesi çok faydalıdır. Ülkemizde şeker hastalığı çok yaygındır. Şeker hastalığında şeker kana çok hızlı karışır. Mor ekmek içerdiği karışım sayesinde şekeri dengede tutar. Şeker dengesini şeker enzimlerini baskılayarak sağlar. Şeker birden kana karışmaz. Bu ekmek içerdiği doğal karışım sayesinde vücutta geniş çapta temizlik yapar. Temizliği sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde yapar. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede hastalıklara yakalanma riski azalır. Mevcut hastalıkların iyileşmesi için savaş verir. İçerdiği antosiyanin sayesinde vücutta onarım başlatır. Mor ekmek tüketmek “şeker” , “yüksek tansiyon“, “kalp ve beyin damar tıkanıkları“, “böbrek yetmezlikleri“, “erken yaşlanma ile başlayan unutkanlık” gibi hastalıklarla mücadele demektir.

Mor Ekmeği Üretmek isteyen her fırın için çalışma yapabilir durumdayız artık. Sizlerde mahallenizdeki fırınlardan mor ekmek için bizimle görüşmesini isteyebilirsiniz. Hep birlikte sahte mor ekmekle mücadele edeceğiz. Mutlu Günler Fırını Mor Ekmek İç Anadolu Yetkili Üreticisi Olarak faaliyetlerine devam ediyor.

 

 

Mor Ekmek ile Mor Renkli Ekmek Arsındaki Fark Nedir?

Mor renkli ekmek içeriği gıda boyası olan ekmektir. Yine içeriği bazı mor renkli meyve ve sebzelerin suyu ile yapılan ekmektir. Sağlığa hiç bir faydası yoktur. Çünkü bilimsel bir çalışma değildir. Laboratuvar ortamında herhangi bir teste tabi tutulmamıştır. Kısaca Mor Renkli Ekmek sahte bir ürün ve para tuzağıdır. Mor ekmek için yapılan AR-GE büyük bir çalışmadır ve devrim niteliğindedir. Sahtesinden öncelikle rengi ile hemen ayırt edilebilir. Sahtesinin acı bir tadı vardır. Gerçeğinde ekmeğin tadında herhangi bir farklılık yoktur. Sahtesinin üzerine LİMON sıkıldığında herhangi bir renk değişimi olmaz. Gerçeğinde ise ekmeğin rengi çok hızlı bir şekilde pembeye ve kırmızıya dönüşür. Bu tamamen doğal olmasının ispatıdır. Bu konuda tereddüt yaşayan ve bilgi almak isteyen bütün tüketicilerimiz bize;

instagram.com/mutlugunlerfrn

facebook.com/mutlugunlerfrn

0553 693 57 10 WhatsApp

Mor Ekmek Bilgi Ve Sipariş Hattı üzerinden ulaşabilirler.

mor ekmek

Mor Ekmek Hücre yenilenmesini sağlayan antosiyaninler ve flavonoidler içerir.

Mor Ekmeğin İçeriği nedir?

Bu ekmeğin içerisinde MORMİKS isimli bir karışım vardır. Tamamen doğal olan bu karışım yüksek teknoloji ürünüdür. Bu ekmeği sağlıklı bir ekmek yapan içeriğindeki bu karışımdır. Bu karışım ekmeğin lezzetinde herhangi bir değişiklik yapmaz. Bu ekmeğe lezzeti veren ise bizleriz. Ekşi mayalarımızla bu ekmeğin lezzetini daha üst seviyelere taşıyoruz. Yine bu ekmeğin içeriğinde ağırlıklı olarak tam buğday unu kullanıyoruz. Tam buğday unu artık geleneksel ve faydası bilinir bir undur.

Mor Ekmek  Mutlu Günler Fırınında 

Mor Ekmeği Mutlu Günler Fırını olarak ilk olarak bizde bir haberden okuyarak öğrendik. Haber normalde çok dikkat çekmiyordu.Ancak biraz araştırınca ne kadar önemli olduğunu anladık. Aynı günün sabahı hiç vakit kaybetmeden bu işin mimarı Prof. Dr. İhsan Kara Hocamızın yanına randevu alarak gittik. Aşağıda hocamızla ilgili detaylı bilgi vereceğiz. Kendimizi anlattık ve mor ekmeği bizzat kendisinden dinledik. Bu ekmeği üretebileceğimiz noktasında yeterli kanaat oluştu. Ve hocamızın ekibi yerinde inceleme yaparak bize üretim izni verdi. Bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde çok yol katettik. Artık mor ekmeğin üzerimizdeki sorumluluğu çok daha fazla. Çünkü Ankara ile başladığımız yolculuğa İç Anadolu ve yine birçok il olarak devam ediyoruz. Bu ekmeği hem kendimiz üretiyoruz hem de üretim yapmak isteyen fırınlarda üretime doğrudan destek sağlıyoruz. Bu ekmeğin içeriği olan MORMİKS’i istekli fırınlara doğrudan biz temin ediyoruz. Üretim aşamalarını tek tek anlatıyoruz uygulanacak reçete ile ilgili bizzat yine istekli fırınlara giderek destek oluyoruz.

Mor Ekmek Ankara’da Nerede?

Mor ekmek ilk olarak Ankara’da Mutlu Günler Fırının da üretilmeye başlamıştır. Bu ekmeğin üretilmesi çok hassas bir üretimdir. Normalde bu ekmeğin Ankara’da üretim ve ürettirme hakkı sadece bizde bulunmaktadır. Daha sonra yapılan ikili görüşmelerde bu kapsam dahada genişletilmiştir. İç Anadolu Bölgesi ve yine farklı bölgelerden illerde üretim ve ürettirme yetkisi verilmiştir. Ankara için üretim tek merkezde MUTLU GÜNLER Fırınında yapılmaktadır.İkinci bir satış noktamız Çağdaş Ekmek Fabrikasıdır. Diğer fırınlarla görüşmeler devam etmektedir.

MUTLU GÜNLER FIRINI

Mutlu Günler Fırını iletişim Bilgileri;

Şehit Osman Avcı Mahallesi, Şehit. Mehmet Çavuş Sk. No:13, Etimesgut/Ankara

Tel:(0312) 260 25 25

 

çağdaş ekmek fabrikası

Mutlu Günler Fırının’da Üretilen Mor Ekmekler Çağdaş Ekmek Fabrikasında da Satışa Sunuluyor

Çağdaş Ekmek Fabrikası iletişim bilgileri;

Yukarı Öveçler Mah. 1276 Sok. 11/A Dikmen, Çankaya, Ankara

Tel:0312 472 08 29

Asya Fırın ve Cafe

Mor Ekmek üretiminde Ankara için  güvenilir yeni bir üretim merkezi Asya Fırın ve Kafe

Asya Fırın ve Kafe iletişim bilgileri;

Beyazıt, 9 Mayıs 90 Cd. 20/A  Akyurt/Ankara

Tel: (0312) 844 05 01

https://www.sabah.com.tr/ankara-baskent/2020/01/25/mor-ekmek-akyurtta-uretiliyor

Mormiks Nedir?

Mormiks fonksiyonel bir gıdadır ve Fonksiyonel Gıdalar Geleceğin gıdaları olarak tanımlanır. Fonksiyonel gıdalar; vücudun temel besin ögelerine olan ihtiyacı karşılamanın ötesinde insan fizyolojisi ve metabolik fonksiyonları üzerinde ilave faydalar sağlayan, böylelikle hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmada etkinlik gösteren gıdalar veya gıda bileşenleridir.
Mormiks, Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen, mor sebze ve meyvelerin özleri kullanılarak üretilen bir karışımdır.
MorMiks mor sebze meyve özlerinden yapılmış, tamamen doğalkonsantre bir üründür. Katıldığı gıdaya renk ve tüketene sağlık verir. İçerdiği antioksidanlar vücudumuzdaki bir çok şeyi onarır, kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.
MorMiks ile yapılan bir ekmek bir çok sağlık faydası taşır. Bunların en başında mor ekmeğin sindiriminin %20 daha yavaş olması gelmektedir.
Mormiks’le yapılan tatlılar, içeriğinde bulunan doğal antosiyaninler sayesinde kan şekerinin yükselmesini engeller ve böylece şekerin kanımıza karışmasını yavaşlatır. İçeriği mor sebze ve meyvelerden elde edilen antosiyanin bileşenleriden oluşmaktadır. Mormiks %100 doğaldır.

mor ekmek

Mor Ekmeğin İçerisindeki Mormiks Sağlıklı Bileşenlerden Oluşur

Antosiyanin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Faydaları renklerinde saklıdır. Kırmızı ve mor renkli meyve ve sebzelerde bulunan renk verici bir madde olan antosiyanin, içinde bulunduğu meyvede çok güçlü bir antioksidan etki göstermektedir. Antosiyaninler güçlü bir antioksidan kaynağıdır

Antosiyanin Zengini Gıdalar

Ahududu, böğürtlen, üzüm, acai çileği, vişne, mürdüm eriği, siyah havuç, kırmızı lahana, pancar, patlıcan, kırmızı turp antosiyanin içeren besinler arasındadır.

MOR EKMEK

Mor Ekmek Obezite ve Diyabetle savaşan bileşikler içerir.

Antosiyanin Zengini Gıdaların Faydaları

Michigan Üniversitesince yapılan çalışmalar, antosiyanin’in; kan şekerinin düşürülmesi ve karaciğerde daha az yağ birikimi konusunda etkin bir rol oynadığını göstermektedir. Michigan Eyalet Üniversitesinin araştırmasına göre antosiyanin aynı zamanda kas ağrılarının hafifletilmesinde olumlu katkılar sağlamaktadır.

Antosiyaninler bitkilerdeki suda çözünen pigmentlerin en geniş grubudur. Yürütülen birçok bilimsel araştırma antosiyaninlerin antioksidan ve bazı kanser türlerinde hücre büyümesini engelleyici etkisini göstermiştir.

1) KALP HASTALIKLARINA KARŞI KORUYUCUDUR
2) KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR
3) OBEZİTE İLE ETKİN MÜCADELE SAĞLAR
4) KANSERDEN KORUR
5) GÖRME KALİTESİNİ YÜKSELTİR
6)YÜKSEK BİLİŞSEL PERFORMANS SAĞLAR

Daha sağlıklı bir yaşam için düzenli antioksidan tüketmeliyiz. Ve bunu bir yaşam alışkanlığı haline getirmeliyiz.

PROF.DR. İHSAN KARA KİMDİR?

prof. dr. ihsan kara

Malatyalı bilim adamı Prof. Dr. İhsan Kara

Prof. Dr. İhsan Kara; 10.09.1942 tarihinde Malatya’da doğdu. 1963 yılında Malatya Lisesi’nden mezun olan Prof. Dr. Kara İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Nöroloji Uzmanı olarak görev yapan Kara, daha sonra DETAE Öğretim Üyesi, DETAE Müdür Yardımcısı ve DETAE Sinirbilim, Anabilim Dalı Başkanlığı, İstanbul Biyoteknoloji ve Laboratuvar Hizmetleri Limited Şirketi, Şirket Ortağı, AR-GE Direktörü, Nanoyaşam, Nanobiyoteknoloji, AR-GE Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Şirket Ortağı ve AR-GE Direktörü olarak birçok önemli görevi üstlendi. Prof. Dr. İhsan Kara’nın Uluslararası birçok alanda da başarılı işlerde imzası bulunuyor. http://malatyahaber.com/haber/bir-sans-ortaya-cikti/

Mor Ekmek WhatsApp